Szczeniak na BARFie

Karmienie szczeniaka surowym mięsem, zgodnie z dietą BARF, jest często traktowane jak jazda bez trzymanki. Wydaje mi się, że odrobinę na wyrost. Jednym z trudniejszych zagadnień jest odpowiedź na pytanie

„Ile powinien jeść szczeniak?”

Na fejsbukowych Barfnych Korepetycjach możemy znaleźć taką odpowiedź:

„U szczeniaka rasowego – czyli takiego, który wiemy ile mniej więcej będzie ważył, patrzymy na wagę docelową i to od niej wyliczamy dzienną dawkę (3%). Natomiast w przypadku mieszańców – czyli psów, z którymi nie jesteśmy pewni co wyrośnie, patrzymy na wagę aktualną i to od niej liczymy 10%.”

Brzmi nieźle dopóki nie zaczynamy liczyć. Okazuje się, że Aleks, który teraz waży 30kg i jest wielorasowcem ;-), powinien jeść 3kg dziennie! No absurd jakiś. Doświadczenia pokazują, że nawet jedząc połowę zalecanej dawki jest przeżarty i zaczyna gromadzić sadełko.  Dzienna porcja naszego futrzaka to aktualnie 1,2kg. Różnica między teorią a praktyką jest spora.

Powyższy sposób liczenia ma jeszcze jedną wadę. Otóż posługując się nim dochodzimy do wniosku, że zarówno 9-cio tygodniowy maluch, jaki i 5 -cio miesięczny szczeniak rasy dużej, powinny jeść tyle samo. Czy muszę tłumaczyć dlaczego uważam, że to jest bez sensu?  Taka definicja wyliczania dziennej porcji jedzenia dla szczeniaka przemawia do mnie tylko z założeniem, że 10% wagi to pułap, od którego zaczynamy, bo to na pewno będzie za dużo, a potem, obserwując psa, zmniejszamy porcję stosownie do jego możliwości i zapotrzebowania.

„Jak obliczyć wielkość porcji szczeniaka na BARFie?”

Ja posługiwałam się poniższą tabelką

Wiek psa

Wielkość porcji (procent wagi psa)

1–3 miesięcy

8%

3-6 miesięcy

7%

6-9 miesięcy

5%

9–12 mies.

4%

12-24 mies.

3%

starsze

2%

W praktyce okazało się, że te wartości są nieco za duże (przynajmniej teraz, kiedy Aleks ma 6 miesięcy), ale i tak zdecydowanie lepiej obrazują zapotrzebowanie psa niż wspomniane wcześniej 10%.

Ktoś mógłby powiedzieć, że i tak

„Elementem BARFa jest ciągłe obserwowanie psa”

To prawda. Ale jeśli początkującemu barfiarzowi powiecie, że jego szczeniaczek ma jeść porcję wielkości około 10% swojej wagi, a szczeniak będzie jadł dużo mniej, to jak myślicie, jaka będzie reakcja? Wiem jaka była moja, gdy Aleks jadł mniej niż powinien, albo kiedy zerwał z jedzeniem na czas ząbkowania: wpadłam w panikę, bo on niedojada, bo na pewno będzie mu czegoś brakować, a to przecież intensywnie rozwijający się szczeniak i niewłaściwe odżywianie może się odbić na jego całym życiu, bo…. Dlatego osobiście jestem gorącym zwolennikiem przedstawionej powyżej tabelki i zgodnie z nią układam jadłospisy dla klientów sklepu, którzy postanowili karmić szczeniaki surowym mięsem.